Vrouwelijk bekken met sacrum + 2 lumbale wervels
Bekkenklachten en lage rugklachten lopen vaak in elkaar over, zeker bij vrouwen na een zwangerschap of in de overgang. De Erler Zimmer 4058 brengt het vrouwelijke bekken samen met de onderste twee lumbale wervels (L4 en L5), waardoor de lumbosacrale overgang en de bekkenproporties op één model zichtbaar zijn.
Wat het model toont
Het complete vrouwelijke bekken, twee hemipelves, sacrum en os coccygis, heeft de typische bredere invang en wijdere subpubische hoek. De toegevoegde wervels L4 en L5 maken de lumbosacrale overgang compleet, met de tussenwervelschijven L4-L5 en L5-S1 anatomisch gemodelleerd. Het promontorium, waar L5 op het sacrum overgaat, is een belangrijk gynaecologisch en obstetrisch oriëntatiepunt en is duidelijk herkenbaar.
Waar dit model van pas komt
Bij verloskundigen vormt dit model een waardevolle aanvulling op het standaard vrouwelijke bekken: de lumbosacrale overgang is relevant voor de geboortemechanica en voor het beoordelen van bekkenpijn rond de partus. Bekkenfysiotherapeuten gebruiken het bij voorlichting over peripartum bekkenpijn en lumbosacrale instabiliteit. In opleidingen gynaecologie, fysiotherapie en manuele therapie laat het model de samenhang tussen lage rugpathologie en bekkendisfunctie tastbaar zien. Een variant met flexibel sacrum is beschikbaar als 4058G, een uitvoering met femurstompen als 4059.
Postnatale rug- en bekkenklachten
Na een baring kunnen postnatale rug- en bekkenklachten maandenlang aanhouden, met de lumbosacrale overgang als belangrijke locatie. De ligament-laxiteit veroorzaakt door zwangerschapshormonen (relaxine, progesteron) duurt bij sommige vrouwen tot na de borstvoedingsperiode. Op de Erler Zimmer 4058 wordt zichtbaar hoe lumbosacrale en bekkenproblematiek anatomisch samenhangen. Voor postnatale bekkenfysiotherapie en gynaecologische nazorg ondersteunt het model voorlichting aan moeders met persisterende klachten.










